Lisa Gumprich: Změnila tě korona? Sám měníš koronu!

Karin Hirschberger, Papperlapapp

*Lisa (33) žije v Berlíně -> pracuje jako nezávislý art director -> po roce života v pandemii přišla s kreativní kampaní “ES IST OKAY.”, která lidem říká, že je ok ukázat své slabosti a cítiti cokoliv, co cítí kampaň byla k vidění od února do dubna 2021 na digitálních Out of Home displejích napříč celým Německem ve městech jako Berlín, Hamburg, Kolín a Düsseldorf -> Lisa miluje přírodu, umění a čas strávený s rodinou a přáteli

esistokay.de


Kampaň “ES IST OKAY.” se snaží napojit na pocity lidí, neříká lidem zůstaň doma či dodržuj pravidla jako mnoho oficiálních vládních kampaní. Jak tě taková kampaň vůbec napadla a co si od ní slibuješ?

Jako mnoho jiných lidí jsem během pandemie seděla hodně dlouhou dobu doma a vrcholem každého mého dne bylo jít se ven projít. Tady v Berlíně je všude kolem nespočet plakátů. Ale ani jeden z nich neříkal nic, co by mě rozesmálo či dodalo naději v těchto těžkých časech. Zároveň jsem sama chtěla něčím přispět, nejen sedět doma.

Kampaň pro mě představuje způsob, jak vrátit něco společnosti a zároveň přijít i s nějakým tím vtipným momentem. 

“Ani jeden z plakátů v Berlíně neříkal nic, co by mě rozesmálo či dodalo naději v těchto těžkých časech.”

Tvoje plakáty jsou hodně kreativní a plné humoru. Co tě při jejich tvorbě inspirovalo a rozumí lidé sdělení, které se skrze ně snažíš zprostředkovat?

Inspirují mě všechny zkušenosti z mého okolí a konkrétně tato kampaň poodkrývá hodně i o mně samé. Barvy hrály velmi důležitou roli a samotné sdělení nemělo být příliš tvrdé. Větu „ES IST OKAY.” jsem mnohokrát řekla svým přátelům, když jsme se bavili, jak se jim daří. Samotná podoba kampaně mi byla jasná celkem rychle. 

Kampaň na tebe nekřičí, někdy se dokonce musíš podívat dvakrát. Přesně to byl můj záměr, pohrát si tímto způsobem s textem a fotografií. Vzniká tak prostor pro vlastní interpretaci. 



“Kampaň na tebe nekřičí, někdy se dokonce musíš podívat dvakrát.”



Poodhalíš trochu víc o kampani samotné - jak se z nápadu jedné ženy stane úspěšná kampaň napříč německými velkoměsty? Jak takový proces probíhá?

Pomocí mood boardů a nákresů jsem dala dohromady koncept a základní myšlenku. Vše jsem sdílela s mými přáteli z oboru s dotazem, zda by nechtěli být něčeho takového součástí. Všichni do jednoho okamžitě řekli “Ano”. Poté jsme během jednoho dne nafotili vizuály, což byla celkem jízda. Následně jsem vybrala 12 plakátů. Finální verzi kampaně jsem nabídla na mnoha místech než se mi podařilo najít někoho, kdo by můj nápad podpořil. Paní Frauke Bank ze společnosti Wall byla vizuály od prvního momentu nadšená a kampaň na jaře zobrazila na městských digitálních nosičích.

Během uplynulého roku pandemie změnila naše životy a my všichni jsme se museli přizpůsobit. Jakým výzvám jsi čelila ty sama a co ti pomohlo je zvládnout?

Jsem společenská, takže moji největší výzvou bylo, že jsem nemohla být nablízku lidem a mé rodině. Abych cítila, že žiji, potřebuji objetí a dlouhé konverzace a nic z toho nebylo možné. Chybí mi tanec a cítit rytmus na koncertech. Zajít si na dobrou večeři s přáteli. Chybí mi toho opravdu hodně. 

Právě teď: doufám a dělám si malé plány. Potřebuji perspektivu. Pořád věřím, že se přes tohle období dostaneme. Právě teď se snažím zaměřovat na opravdové drobnosti v mém životě. Nicméně to, jak se cítím fyzicky, je jako na houpačce, proto je důležité říct, že tahle pandemie nás nesmírně ovlivňuje. Potřebujeme se zotavit i po fyzické stránce. 


Mluví lidé nyní otevřeněji o svých pocitech a obtížích? Nebo stále toužíme po efektivnějším a instagramově dokonalém životě? 

Myslet si, že tohle změní jedna kampaň, by bylo opravdu přehnané. Už jenom to, že někoho postrčí správným směrem je hodně. Nicméně si myslím, že tahle pandemie nás automaticky dostane do bodu, kdy budeme muset mluvit. Mluvit o našich pocitech a o tom, co se to vlastně děje. 

“Myslím si, že tahle pandemie nás automaticky dostane do bodu, kdy budeme muset mluvit. Mluvit o našich pocitech a o tom, co se to vlastně děje.”

Co pro tebe znamená dobrý design?

Dobrý design je estetickým překladem potřeby. 

Co je pro tebe úspěch?

Spokojenost. 


Previous
Previous

Ann Van Hoey: Bylo mi 50 a přemýšlela jsem: „Je tohle všechno”?

Next
Next

Nüchtern.berlin: Co piji, když nepiji?