Nüchtern.berlin: Co piji, když nepiji?

nuechtern.berlin-ueber-uns-gruenderinnen-berlin-isabella-steiner-katja-kauf-alkoholfrei.jpg

* Isabella (31) a Katja (29) ★ žijí v Berlíně -> společně založily online platformu nüchtern.berlin, kde představují širokou škálu nealkoholických nápojů, způsobů jejich přípravy a tipů na bary, kde vám je připraví ✗ v říjnu 2020 úspěšně otevřely první berlínský nealko pop-up obchod -> podporují koncept tzv. “Mindful Drinking” tedy “vědomého pití” * rády tráví svůj čas s přáteli, objevováním restaurací a barů, ale i čtením

https://nuechtern.berlin/

Společně jste založily online platformu nüchtern.berlin, která nabízí nealkoholické drinky včetně tipů na bary, které je servírují. Co vás k tomuto nápadu přivedlo?

Berlín, německé velkoměsto, je známé tím, že žije rušným společenským životem. Vyrazit si ven, vyzkoušet nejnovější restauraci či zakončit den před jednou z mnoha večerek (mezi Berlíňany známé jako Späti) je zcela běžné. Berlín a párty jdou ruku v ruce, není potřeba konkrétního důvodu k oslavě, stačí pouze ti správní lidé, hudba a drink.

Jako socioložku mě vždy zajímaly sociální trendy - “Mindful Drinking” (vědomé pití) či “Sober Curious” (střízlivý zvědavý) - způsoby života známé již z roku 2015 z Anglie či USA. Bylo jen otázkou času, kdy tyto trendy dorazí i sem k nám. Společně s Katjou Kauf jsme si jeden večer po několika skleničkách položily otázku: “Co piji, když nepiji?” A tím to doslova celé začalo. Odpovědí na otázku je dnes naše online platforma nüchtern.berlin a Null Prozent Späti. 

“Jeden večer jsme si po několika skleničkách položily otázku: Co pijeme, když nepijeme?”

nuechtern.berlin-null-prozent-berlin-späti-goebenstraße-22.jpg

Vnímáte změnu postoje společnosti k pití a celkové spotřebě alkoholu?

Ve své podstatě lidé pijí vždy, všude a kdykoliv se k tomu během dne naskytne příležitost. Zvláště, my, v Berlíně v tom vynikáme. Někdy je až děsivé, jak rozšířený tento přístup je. A automaticky se očekává, že jste jeho součástí. Pokud člověk odmítne pít, je obratem označen za nudného, někoho kdo se neumí bavit a kazí zábavu. Samy jsme tuto situaci několikrát zažily. Naší snahou je tak mimo jiné odstranit zažitou nálepku, že pití nealka znamená nudu. Právě naopak může být celkem cool. 

“Naší snahou je mimo jiné odstranit zažitou nálepku, že pití nealka je nuda. Právě naopak může být celkem cool.”

V Čechách zajímavější nabídka nealkoholických drinků zatím neexistuje. Jak vypadá trh s nealkoholickými nápoji v Německu? Co všechno mohu pít, když nepiji? 

V Německu je k dispozici celá řada speciálních a kvalitních nealkoholických nápojů. Jejich nabídka výrazně vzrostla právě v uplynulém roce. Nejviditelnější je to zejména v nabídce různých druhů nealkoholických ginů. Výběr, chuť, vůně a celková kvalita produktů se během několika měsíců zlepšila hned mnohonásobně. Je skvělé, že můžeme vše v takto krátkém čase zblízka sledovat a růst spolu s tímto trendem. 

Podporujete koncept tzv. “Mindful Drinking” tedy “vědomého pití”. Můžete vysvětlit, co přesně to znamená a proč je pro vás tak důležitý?

“Vědomé pití” rozhodně není o démonizaci alkoholu, ale o uvědomění si toho, kolik, kdy a s kým nejčastěji pijeme. Jde vlastně o to podívat se na konci dne na váš vztah k alkoholu a zeptat se, o jak dobré přátelství se jedná. Trávíte spolu až příliš mnoho času, jedná se o vztah intenzivní či dokonce toxický? Být k sobě v tomto směru upřímný může hodně pomoci a ušetřit i nepříjemnou a bolestivou kocovinu následující den. 

”Vědomé pití rozhodně není o démonizaci alkoholu, ale o uvědomění si toho, kolik, kdy a s kým nejčastěji pijeme.”

Na podzim loňského roku jste úspěšně otevřely vůbec první pop-up německý obchod s nealkoholickými nápoji. Byla po takovém obchodě poptávka a co všechno v něm najdeme?

Po naší zkoušce v Hallesches Haus (multifunkční společenský prostor) jsme si uvědomily, že nealko večerka (Späti) je potřeba. Nejenom, že zákazníci se k nám každý týden vraceli, ale stále přibývali další a další. Nejčastější otázka byla, ne které nealko víno doporučujete, ale kde vás najdu v dalších měsících? Naše nabídka pokrývá vše od ginu, vodky, whiskey a rumu až po šumivá, červená vína, verjus, piva i aperitivy. Očekáváme, že rok 2021 pro nás bude zajímavým rokem plným nealka nápojů. 

Nespočet barů a restaurací napříč celou Evropou bylo poznamenáno korona krizí. Myslíte si, že to v dlouhodobějším hledisku bude mít vliv i na přístup lidí k alkoholu?

Věci se jistě dají do pohybu v momentě, kdy obchody, bary a restaurace opět otevřou. Trend směrem k nealkoholickým nápojům bude bezpochyby zohledněn v nových menu. Ale každá změna je proces, neočekávejme proto, že nealko bary se přes noc objeví na každém rohu. Několik jich však vznikne, stejně tak se možná někteří barmani s nealko nápoji konečně více spřátelí. 

Které nealkoholické drinky patří mezi vaše oblíbené a doporučily byste je vyzkoušet?

Naším favoritem je Herbal Elixir od Markmans. Můžete jej pít čistý či v kombinaci se šumivým vínem. V našem domácím baru nesmí chybět alternativa ginu Vogelfrei od Heimat, první nealkoholická whiskey od Lyres a Cuvée Blanc od Kolonne Null. K našim nejoblíbenějším nealkoholickým bílým vínům patří Pinot Grigio od Dr. Zen Zen a Katja nedá dopustit na červený Syrah od Weinkönig. Malý tip od nás: Po otevření jej nechte nadechnout. 

Jaké jsou vaše budoucí plány a vize?

Plánů máme mnoho! Od února nás naleznete na stálé adrese v Bergmannkiez. Konečně budeme mít potřebné zázemí a “domov”, odkud plánujeme přemýšlet, sledovat trendy a pít. Naší další zastávkou, na kterou se neskutečně těšíme, bude pop-up obchod v Hamburku. V záloze máme i jeden zatím tajný projekt, který odhalíme na začátku léta. Bude to velké. 

TIP NIKY

TOP 3 berlínské bary, které servírují ty nejlepší nealko drinky:

Hotelbar am Steinplatz

Velvet Berlin

25hours Monkey Bar


 Nüchtern.berlin: What do I drink when I'm not drinking?

nuechtern.berlin-ueber-uns-gruenderinnen-berlin-isabella-steiner-katja-kauf-alkoholfrei.jpg

 * Isabella (31) and Katja (29) ★ Berliners -> together established an online platform nüchtern.berlin, where they introduce a variety of non-alcoholic drinks, ways of serving them and bar tips ✗ in October 2020, they opened Berlin’s first non-alcoholic pop-up Späti (small store that sells drinks and snacks) -> they support the concept of “Mindful Drinking” * they like spending their time with friends, discovering new restaurants and bars, but also a good book

https://nuechtern.berlin/


Together, you established the online platform nüchtern.berlin, which focuses on recommendations for non-alcoholic drinks as well as the bars that serve them. What brought you to this idea?

Especially in Berlin, the German capital lives and loves to be sociable, go out, try the latest Resto-Spots and chill at the end of the day in front of Spätis. Berlin and partying go hand in hand. It also needs no real reason, just the right people, music and drinks. 

As a sociologist, I'm particularly interested in social trends such as the Mindful Drinking and Sober Curious lifestyles, which back in 2015 I observed as already being lived in the UK and USA. So it was only a question of time before this topic would also arrive here. With my co-founder, Katja Kauf, we asked ourselves the question after a night of drinking: “What do I drink when I'm not drinking?” That literally started the barrel rolling. Today, nüchtern.berlin as an online store and the Null Prozent Späti are the answer to this question.

“We asked ourselves the question after a night of drinking: What do we drink when we are not drinking?”

nuechtern.berlin-null-prozent-berlin-späti-goebenstraße-22.jpg

How do you view the change in society’s approach to drinking and the overall amount of alcohol consumption? 

Basically, people actually drink always and everywhere and at every conceivable time of day. Especially here in Berlin, we are specialists. Actually, it is also frightening how independent the whole thing has become. It is even expected that you drink. If someone says no, that decision is usually disapproved of and directly provided with the label: Boring. Buzzkill. We have found ourselves in this situation often enough. That's certainly part of our mission to dispel the prejudice that alcohol-free is boring. On the contrary, it's pretty cool.

In the Czech Republic, an interesting variety of non-alcoholic drinks is so far non-existent. How does the market with non-alcoholic drinks look like in Germany? What can I drink when I am not drinking?

There are now quite a few very special and high-quality, non-alcoholic alternatives in Germany. Especially in 2020, non-alcoholic options have really shot out of the ground. You can see this particularly well in the many gin alternatives. We now have over ten different gin alternatives in our range. The variety, but also the taste, the smell and the quality of the products have improved many times over in just a few months. It is exciting in such a short time to be able to follow everything so closely and grow with it.

“Part of our mission is to dispel the prejudice that alcohol-free is boring.”

You follow the concept of “mindful drinking.” Can you explain what exactly that means and why it’s important?

Mindful Drinking is not about demonizing alcohol, but being aware of how much, when and with whom you drink. At the end of the day, it's about looking at your relationship with alcohol and asking yourself how good you think that friendship is. Are you hanging out with each other too often, is this friendship perhaps very intense, or even toxic? Being clear about this helps immensely — it also saves you the unpleasant and painful hangover the next day.

“Mindful Drinking is not about demonizing alcohol, but being aware of how much, when and with whom you drink.”

In Autumn 2020, you successfully opened Berlin’s first non-alcoholic pop-up store. Was there a need for such a store and what can we find there?

After our first pilot month at Hallesches Haus, we realized that an alcohol-free Späti was needed. Not only did our customers come back every week, there were more and more of them. The most frequently asked question was not, which wine should I buy, but: Where can I find you after October?

Our range now covers everything from spirits such as gin, vodka, whiskey and rum to sparkling wines, rosé, verjus, beer and apertivos. 2021 will definitely be exciting: you could say it will be the year of the non-alcoholics.

nuechtern.berlin-null-prozent-berlin-spa%CC%88ti-drinks-for-your-tomorrow.jpg

Many bars and restaurants have been affected by coronavirus crisis across Europe. Will that influence the approach toward alcohol in the long term?

Things are sure to change once the stores, bars and restaurants are allowed to reopen. The trend towards alcohol-free will also be reflected in the menus. But change is a process, so alcohol-free bars won't pop up all over the place, but certainly one or two will, and bartenders will approach the subject of alcohol-free and perhaps become friends with it.

What is your favorite non-alcoholic drink?

Our insider tip is the Herbal Elixir from Markmans. You can drink it neat or mixed with sparkling wine. In our home bar, we also have Vogelfrei from Heimat, a gin alternative; the first non-alcoholic whiskey from Lyres; and a Cuvée Blanc from Kolonne Null. Right now, the Pinot Grigio from Dr. Zen Zen is our favortie among the white wines, and Katja loves the red wine from Weinkönig Syrah. A little tip: Let the red wine breathe, briefly.

What are your future plans and visions?  

We have a lot of plans! From February, you can find us in the Bergmannkiez, at Solmsstraße 30. So we’ll finally have a fixed home and from there we will continue to think, stir and drink. Outside of Berlin, we are planning a Hamburg pop-up, which we are especially looking forward to that. We also have a secret project in the starting blocks. All will be  revealed towards the summer, but we promise it will be big.

NIKA’s TIP

Top 3 bars in Berlin serving outstanding non-alcoholic drinks:

Hotelbar am Steinplatz

Velvet Berlin

25hours Monkey Bar

Previous
Previous

Lisa Gumprich: Změnila tě korona? Sám měníš koronu!

Next
Next

Mariska Vermeulen: Mnoho žen stále bojuje s tím, že nežije život, který vnitřně chtějí žít