Malou Cornet: Sním o tom, aby svět už naše knihy nepotřeboval

Malou (48) ★ žije v Amsterdamu, Nizozemsku -> zakladatelka nakladatelství Mo’s Daughters -> vydává krásně ilustrované knihy, ve kterých hrají hlavní roli dívky zbavené stereotypů ✗ ráda vaří, cestuje a čte

www.mosdaughters.com

mos_daughters Instagram

Malou Cornet Nika magazin

Malou, co tě přivedlo k vydávání knih, ve kterých hrají hlavní roli dívky zbavené stereotypů?

Po dvaceti letech práce na korporátních pozicích jsme s manželem rok a půl cestovali po světě s našimi dvěma dětmi. V tu dobu jim byly dva a tři roky, a tak jsme s sebou měli spoustu dětských knížek, které jsme jim předčítali. Při jejich čtení jsem si uvědomila, že jsem polovinu času měnila hlavní postavy na dívky a vyměňovala jsem v příbězích role maminek a tatínků. Knihy byly plné stereotypů, zvláště pokud jde o dívky. Dívky byly málokdy hlavní postavou a častěji to byly „princezny, které potřebovaly zachránit“ nebo „se bály“. Uvědomila jsem si, že dívky, včetně mojí dcery, by se ve většině ‚hrdinek‘ v dětských knihách nepoznaly. Nebyla tam zastoupena.

Když jsme se vrátili domů, už jsem měla v hlavě obrysy Mo’s Daughters. Udělala jsem si průzkum a zjistila, že jen asi 20 % knih pro děti (0-6 let) má v hlavní roli dívku. A přesně v těchto raných letech si děti utvářejí pohled na svět a také na to, co to znamená být chlapcem nebo dívkou. Zjistila jsem, jak jsou při utváření této vize důležití rodiče, škola a média. Dozvěděla jsem se, že už když je dětem sedm let, věří, že inteligence je charakterový rys, který patří chlapcům a ne tolik dívkám. Není to vůbec pravda, ale základem této víry jsou stereotypy a stereotypní chování vůči dětem.

Mos Daughters Nika magazin

Rozhodla jsem se, že mým posláním bude změnit příběhy, které vyprávíme o dívkách a dívkám. Chci, aby věděly, že mohou být čímkoli, čím chtějí, a že by jim nikdo neměl říkat něco jiného ​​jen proto, že jsou dívky. Věřím ve vzory a rozhodla jsem se, že zejména mladým dívkám (ale opravdu všem dětem) musíte dát v knihách identifikovatelné, inspirativní ženské vzory. Chtěla jsem jim ukázat dobrodružné, chytré, zvídavé, vtipné a pozitivní dívky, které jsou vůdčí postavou. Vyprávět příběhy zbavené všech stereotypů, protože stereotypy jsou omezující a škodlivé.

Rozhodla jsem se, že mým posláním bude změnit příběhy, které vyprávíme o dívkách a dívkám. Chtěla jsem jim ukázat dobrodružné, chytré, zvídavé, vtipné a pozitivní dívky, které jsou vůdčí postavou. Vyprávět příběhy zbavené všech stereotypů, protože stereotypy jsou omezující a škodlivé.

Jak si můžeme představit hrdinky vašich knih? Jaké jsou?

Přáli bychom si, aby se každé dítě cítilo v dětských knihách zastoupeno. To je důvod, proč má Mo’s Daughters nyní sedm hrdinek, které se všechny velmi liší povahou, vzhledem a zájmy. Všechny jsou ale nezávislé, vtipné, dobrodružné a vášnivé. Chceme velmi hravou formou podnítit zájem o dobrodružství, sport, vědu nebo počítačové kódování.

Je tu Maan, která cestuje po světě, Cato, malá vědkyně, Mila dobrodružka, Noor, která vyniká ve sportu, Pixie, která miluje počítače a kódování, Suus superhrdinka a v neposlední řadě Wies, velmi zvídavé batole, které se nikdy nepřestane ptát „proč“, dokud jí nedáte uspokojivou odpověď. Vše vytvořila velmi různorodá a mezinárodní skupina talentovaných ilustrátorů a spisovatelů, se kterými je požehnání spolupracovat.

Knihy – slova a obrazy – tvoří náš pohled na svět. Jaký svět v příbězích objevují malé holčičky?

Mohou být, čím chtějí a nenechat nikoho, aby jim říkal něco jiného. Jít ven a objevovat svět kolem sebe. Je v pořádku dělat chyby, protože tak se člověk učí. Věř v sebe, jsi skvělá přesně tak, jak jsi. Dívky objeví dobrodružný úžasný svět, ve kterém jsou hlavní postavou, což by mělo být normální, protože 50 % populace jsou ženy. Postava, ve které se pozitivním způsobem poznávají, která je inspiruje, místo aby je omezovala.

Mohou být, čím chtějí a nenechat nikoho, aby jim říkal něco jiného. Jít ven a objevovat svět kolem sebe. Je v pořádku dělat chyby, protože tak se člověk učí. Věř v sebe, jsi skvělá přesně tak, jak jsi.

V jedné z knih (Wies chce zůstat v pyžamu) snídani připravuje táta, zatímco máma cvičí jógu. Tímto příkladem nabouráváte stereotyp, jak by měl vypadat rodinný život podle některých jiných knih. Jakých dalších stereotypů se vaše knihy dotýkají?

Zaměřujeme se hodně na odstraňování stereotypního chování a slov. Dbáme na to, aby naše příběhy a ilustrace byly bez stereotypů. Maminky pracují a tatínkové se podílejí na chodu domácnosti, jak je tomu v normálním světě (zatímco v dětských knížkách pracuje pouhých 13 % maminek). Naše dívky nepotřebují zachraňovat, nebojí se nepodstatných věcí, nebojují mezi sebou, vynikají v tom, co dělají, jsou hlasité a chytré. Nepoužíváme slova, která dělají dívky menší. Máme také to, čemu říkáme „Pravidla Mo“, ve kterých jsme přesně specifikovali, jak pracujeme (a jak ne).

Mos Daughters Nika magazin

Naše dívky nepotřebují zachraňovat, nebojí se nepodstatných věcí, nebojují mezi sebou, vynikají v tom, co dělají, jsou hlasité a chytré.

Všechny knihy jsou krásně ilustrované! Na první pohled je z obrázků cítit pozitivní vztah k tělu – postavy tam nejsou směšně tvarované – je to záměr?

Ano, rozhodně je! Naše dívky vypadají jako malé holčičky, ne jako malé ženy. Chceme, aby děti četly naše knihy a viděly samy sebe. Také si dáváme záležet na tom, abychom nevěnovali žádná slova na popis vzhledu, pokud to není pro příběh nezbytně nutné. Což je mimochodem málokdy.

Proč je podle tebe čtení s malými dětmi důležité?

Aktivní čtení i naslouchání předčítání rozšiřuje náš soukromý vesmír, šimrá naši představivost. Příběhy nám ukazují svět, který můžeme prozkoumávat a objevovat i jako malí. A není to jen zábava, výzkumy prokázaly, že děti, kterým se od malička pravidelně čte, mají větší slovní zásobu a rozvíjí to jejich jazykové a poslechové dovednosti. Jako rodič čtete se svými dětmi a vybírejte, které knihy a příběhy vám nejen dávají příležitost přitulit se, ale také dávají dítěti cenné životní lekce v uvolněném a intimním prostředí.

Aktivní čtení i naslouchání předčítání rozšiřuje náš soukromý vesmír, šimrá naši představivost. Příběhy nám ukazují svět, který můžeme prozkoumávat a objevovat i jako malí.

Jak vypadá proces tvorby knihy?

Tvorba knihy je společný tvůrčí proces, máme brainstormingy, kde dáváme našim dívkám jména a charakter, autoři dávají zpětnou vazbu na ilustrace a ilustrátoři k textu. Pocházím z korporátního prostředí a věřím, že to musí být racionalizovaný proces, abychom se ujistili, že nikdo nemrhá zbytečnou prací. Také mám flexibilní formáty knih a zavedený proces, co kdy dodat. Ale teď už má většina našich dívek tři knihy, takže kreativní týmy je velice dobře znají.

Plánujete v nakladatelství nechat knihy přeložit do angličtiny nebo jiného jazyka?

Ano, většina knih už byla přeložena do angličtiny, akorát dosud nebyla vydána. Ve spolupráci s velkým prodejcem byly čtyři naše tituly prodány ve Francii a Belgii. Naším posláním je oslovit co nejvíce domácností, takže expanze do zahraničí je rozhodně na pořadu dne, a to nejen do anglicky mluvících zemí!

Books Mos Daughters Nika magazin

Na která dobrodružství z dětství nejraději vzpomínáš?

Je jich mnoho, ale jednu mám velmi ráda, když mi bylo 7 nebo 8 let. Se skupinou kamarádů ze školy jsme se rozhodli, že uděláme cirkusové představení ve stodole mých rodičů. Strávili jsme odpoledne tvorbou plakátů, které jsme rozdávali v malé vesničce, kde jsme bydleli. Trénovali jsme naši show asi týden, vytvořili jsme jakousi arénu pro publikum a rozhodli jsme se, že naše vstupné bude 10 centů. Veškerý výtěžek půjde do naší školní knihovny. Pamatuji si, že to mělo obrovský úspěch, hlasitý potlesk a ze „všech peněz“, které jsme takto vydělali, jsme během oficiálního setkání s ředitelem naší školy věnovali škole jednu knihu.

Můj táta mě vždy učil, že dělat svou práci opravdu dobře znamená, že se stáváš zastaralým, tvoje práce přestává být nutná.

Jaké jsou tvé sny do budoucna?

Aby bylo Mo’s Daughters hnutím, změnilo způsob, jakým o dívkách mluvíme a že se rozšíří mezinárodně a do dalších médií. Ráda bych oslovila miliony a miliony dětí, dívek po celém světě a zvláště těch, které nemají přístup ke knihám a/nebo široké škále ženských vzorů. Můj táta mě vždy učil, že dělat svou práci opravdu dobře znamená, že se stáváš zastaralým, tvoje práce přestává být nutná. Totéž platí pro Mo’s Daughters, mým snem tak nakonec je, že to, co děláme, čeho chceme dosáhnout, už není jednoho dne třeba.


Malou Cornet: I dream that the world no longer needs our books

Malou (48) lives in Amsterdam, Netherlands -> founder of publishing house Mo’s Daughters -> publishes beautifully illustrated books where girls are playing the main role free from stereotypes she loves cooking, travelling and reading

www.mosdaughters.com

Instagram mos_daughters

Malou Cornet Nika magazin

Malou, what was the impulse which led you to start publishing books with girls as role models?

After having worked in corporate jobs for twenty years, we (my husband and me) quit our jobs and travelled the world with our two kids for a year and a half. As our kids were two and three years old at the time, we brought a lot of children’s books with us to read to them. While reading these, I realized that I was changing the lead characters into girls half of the time – switching the role of the moms and dads in the stories. The books were filled with stereotypes, especially when it came to girls. Girls were hardly ever the lead character, and more than often than not, they were ‘princesses that needed rescuing’ or were ‘afraid’. I realized that girls, also my daughter, would not recognize themselves in most of the ‘heroines’ in children’s books. She wasn’t represented.

Coming home from our travels, I had the contours of Mo’s Daughters in my head. I did quite a lot of research and found out that only around 20% of the children’s books (0-6 years old) have a girl in the lead character. And, in exactly those early years, kids shape how they see the world and what it means to be a boy or girl. I learned how important parents, school and the media are in shaping this vision. I learned that by the time kids are seven years old they already believe that intelligence is a character trait that belongs to boys and not so much to girls. Which is not true at all, but stereotypes and stereotypical behavior towards kids are at the basis of this belief.

Maan Mos Daughters Nika magazin

I decided that my mission would be to change the narrative we tell to and about girls. I want them to know they can be anything they want to be, and that nobody should tell them otherwise just because they are girls. I believe in role modeling and decided that especially for young girls (but really all children) you need to give them identifiable, inspirational female role models in books. I wanted to show them adventurous, smart, inquisitive, funny and positive girls that are leads in stories stripped from all stereotypes. These stereotypes are just so limiting and damaging.

“I decided that my mission would be to change the narrative we tell to and about girls... I wanted to show them adventurous, smart, inquisitive, funny and positive girls that are leads in stories stripped from all stereotypes. These stereotypes are just so limiting and damaging.”

How can we imagine the heroines of your books? What are they like?

We would like for every child to see itself represented in children’s books. That’s why Mo’s Daughters now has seven heroines – all very different in character, appearance and interests. But they are all independent, funny, adventurous and passionate. We want to spark interests in adventure, sports, science, computer coding in a very playful way. There’s Maan, who travels the world; Cato, the little scientist; Mila, the adventurer; Noor, who excels in sports; Pixie, who loves computers and coding; Suus, the superhero; and last but not least is Wies, a very inquisitive toddler that never stops asking ‘why’ until you give her an answer that is satisfying. All of the heroines have been created by a diverse, international group of talented illustrators and writers that are just a blessing to work with.

Books – words and images – form our view of the world. What kind of world do little girls discover in your stories?

You can be anything you want and don’t let anybody tell you otherwise. Go out and discover the world around you. It’s OK to make mistakes because that’s how you learn. Believe in yourself, you are exactly right just as you are. Girls will discover an adventurous wonderful world where they are the main character. This should be normal as 50% of the population is female. A character that they can recognize themselves in in a positive way, that inspires instead of limits them. 

“You can be anything you want and don’t let anybody tell you otherwise. Go out and discover the world around you. It’s OK to make mistakes because that’s how you learn. Believe in yourself, you are exactly right just as you are.”

With this example, you break the stereotype of what family life should look like according to some other books. What other stereotypes do your books touch?

We focus a lot on removing stereotypical behavior and words. We make sure that our stories and illustrations are stereotype-free. Moms work and dads participate in the household, as it is in the normal world – while in children’s book a meager 13% of the moms work. Our girls do not need to be rescued, they are not afraid of irrelevant things, they do not fight amongst each other, they excel in what they do and they are vocal and smart. We do not use words that make girls smaller. We have what we call ‘Mo’s Rules’ in which we have specified exactly how we work and how not to.

Wies Mos Daughters Nika magazin

All of the books are beautifully illustrated! At first glance, you can feel the body positivity in the pictures – people there are not ridiculously shaped – is that intentional?

Yes, very much so! Our girls look like little girls, not little women. We want kids to read our books and see themselves. Also, we make a point of not spending any words on appearance unless it is absolutely necessary for the story, which by the way, is hardly ever.

Why do you think reading with young children is important?

Reading and being read to expands your universe and it tickles your imagination. Stories show you a world that you can still explore and discover as a child. And it’s not only fun. Research has shown that children that are regularly read to from an early age have a larger vocabulary as it develops their language and listening skills. As a parent reading with your kids, selecting which books and which stories to read not only gives you the opportunity to snuggle up, but also to teach your child valuable life lessons in a relaxed and intimate setting. 

“Reading and being read to expands your universe and it tickles your imagination. Stories show you a world that you can still explore and discover as a child.”

What does the creative process of making a book look like? 

Making the book is a collaborative creative process. We have brainstorming sessions, gave our girls a name and character, authors give feedback on illustrations and illustrators on the text. Coming from a corporate background, I do believe that it needs to be a streamlined process to make sure we don’t waist anybody’s time on unnecessary work. So, I have (flexible) formats for the books and a process in place on what to deliver when. But now most of the characters already have three books to their names, so the creative teams ‘just know her.’

Do you plan to have the books translated into English or any other languages?

Yes, most of the books have been translated into English, but haven’t been published yet. We are in collaboration with a large retailer and four of our titles were sold in France and Belgium. It is our mission to reach as many households as possible, so going abroad is definitely on the agenda and not only to English speaking countries!

Books Mos Daughters Nika magazin

Which childhood adventures do you remember the most?

There are many, but one I am very fond of is when I was seven or eight. We decided with a group of friends from school that we would make a circus show in my parent’s barn. We spent an afternoon making posters and distributed them in the tiny village where we lived. We practiced our show for a week or so, we created some sort of arena for the audience and decided our entry fee would be 10 cents. All the proceeds would go to our school library. As I remember it, it was a huge success – loud applause – and ‘all of the money’ we made was donated to buy one book that was presented in an official moment with the principal of our school.

“My dad always taught me that doing your job really well means you make yourself obsolete, not necessary.”

What are your dreams for the future?

For Mo’s Daughters to be a movement, to change the way we talk about and to girls by expanding internationally and into other media. I would love to reach the millions and millions of children and girls worldwide and especially also those that do not have access to books and/or a wide variety of female role models. My dad always taught me that doing your job really well means you make yourself obsolete, not necessary. The same goes for Mo’s Daughters. In the end, my dream is that what we do, what we want to achieve, is not necessary any more.

Previous
Previous

Camilla Cecilia: Pojďme objímat více ostatní i sami sebe

Next
Next

Frameworks Berlin: Když se z rámu stane umění