WeDress Collective: Nepotřebuješ se nechat rozptylovat rychlou módou

Jasmin (31) žije ve Vídni -> založila platformu WeDress Collective umožňující půjčit si high-end módní kousky —> Jasmin otevírá šatní skříně a vytvoří svět módy dostupný nám všem vyzkoušet můžete ve Vídni, Mnichově, Berlíně a Hamburku 

WeDress Collective

WeDress Collective Instagram

Znáš své hodnoty? Pochybuješ? Přemýšlíš … Jasmin Huber, zakladatelka módní půjčovací platformy, We Dress Collective, považuje férovost za svoji nejdůležitější hodnotu. Vše, co dělá, se vždy vrací k tomuto základnímu elementu. 

Móda je její vášeň, ale sama se nikdy zcela neidentifikovala s hodnotami módního průmyslu. „Proto jsem se nikdy nerozhodla a mrzí mě, že to tak řeknu, v tomto velmi povrchním prostředí pracovat,” vysvětluje Jasmin. Místo toho, aby se vzdala své vášně, si vytvořila svá vlastní pravidla a do světa módního průmyslu si našla svoji vlastní cestu. 

Založila platformu WeDress, start-up měnící konzumní chování, která umožňuje uspokojit naše módní potřeby bez negativního dopadu na životní prostředí. Prostřednictvím WeDress si můžeš půjčit high-end fashion kousky a dokonce i získat nové přátele. Vše funguje lokálně, výměny probíhají tváří tvář či skrze zásilky šetrné k životnímu prostředí a s minimem balícího materiálu. 

Jak jsi přišla na nápad sdílet high-end módní kousky?

„Když mi bylo 14, stala jsem se vegetariánkou. Tenkrát to bylo něco neobvyklého a vedlo to ke spoustě diskusí s rodinou a přáteli. Zároveň jsem v té době zjistila, že férovost dominuje mému žebříčku hodnot. Postupně jsem pochopila, že této hodnotě mohu dát více času. Skvělá věc na tom být dospělý je, že se můžeš rozhodnout, jak budeš trávit svůj čas. 

Nicméně jsem sama byla konzumentem módního rychlo-průmyslu až do kolapsu textilní továrny před deseti lety. V té době jsem začala přehodnocovat své chování. Přestala jsem kupovat rychlou módu a ponořila jsem se do udržitelné módy. Ale v roce 2013 toho ještě nebylo tolik na výběr a můj módní hlad byl stále hodně silný. Co s tím? Stal se ze mě lovec vintage a secondhandových kousků. O svých nákupech jsem přemýšlela, ale stále jsem nakupovala. Jednoho dne v roce 2017 jsem stála u své skříně plné věcí a přemýšlela jsem, proč neexistuje platforma, kde by si bylo možné oblečení půjčit a dát mu ocenění, které si zaslouží.

Víc a víc jsem přemýšlela, že změnu, kterou chci vidět, musím vytvořit já sama, protože nikdo jiný to neudělá. A v ten moment vzniklo WeDress.” 

“Uvědomila jsem si, že změnu, kterou chci vidět musím vytvořit já sama, protože nikdo jiný to neudělá.”

Oblečení není pro Jasmin jen něco, co si každé ráno oblékneš a každý večer svlékneš. Móda je způsob sebevyjádření. Je plná emocí a kousky, které nosíš, ti pomáhají vyjádřit, kdo jsi či kým chceš být. Proto i první WeDress kampaň byla plná emocí a volnosti. 

"Cokoliv, co si oblečeš, vysílá stanovisko, což platí pro každého z nás. Vždy zaujmeš nějaké stanovisko. Není možné, abys stanovisko nezaujala,” vysvětluje Jasmin a dodává: “Takže i když někdo říká, že mu na oblečení nezáleží, záleží mu na něm jen trochu jinak.” 

Kampaň Vyjádři to módou” ukazuje pět různých žen a jejich vztah k módě. Pro Canel, turecko-německo modelku a umělkyni, je móda hlasitá. Sama vyrostla v prostředí, které jí nedovolovalo vyjádřit se. Britt, známá berlínská osobnost, která žije svá nejlepší léta v 70. letech, se obléká tak, aby rozzářila svůj den a den každého kolem ní. Laura, spisovatelka na vozíku, potřebuje od módy klid, jednoduchost a ticho. Její dny jsou plné výzev, proto v módě hledá bezpečí a klid. 

Všechny tyto ženy oblékají více než jejich oblečení, nosí své hodnoty. 

Každý má pravděpodobně ve skříni kousky, které velmi dlouhou dobu neoblékl. Zároveň se náš styl i těla v čase mění, ale touha po novém a jiném oblečení zůstává. Takže myšlenka sdílení kousků z našich šatníků dává smysl. 

Proč je tak důležité změnit naše myšlení z “koupím a prodám” na “pronajmu a sdílím”?

„Ze všeho nejdůležitější je ocenit kousky, které již vlastníme a dát pryč ty, které nám tento pocit radosti neposkytují. Zároveň rozhodnete-li se některé své kousky pronajmout, můžete si k nim vytvořit zcela nový vztah. Stačí jen jednoduchý trik v podobě toho, že je uvidíte na někom jiném. Je vtipné, jak my lidé fungujeme.

Myslím si, že se všichni shodneme, že věci se musí změnit, naše spotřební chování se musí změnit. Ale cesta od teorie k akci je dlouhá. Neočekávám, že ženy budou mít prázdné šatníky. Nicméně potřebujeme lépe pochopit náš spotřební mix. Což znamená, můžu nakupovat v second handu, ale také si půjčit kousky, které potřebuji pro výjimečné příležitosti. Půjčování nám umožní zkoušet styly, kterými si nejsme jisti a vždy bude levnější než jejich koupě”.

WeDress nezprostředkovává pouze high-end módní kousky, ale vytváří životní styl a je plný emocí. Lidé chtějí ukázat svoji individualitu a zároveň být ve vzájemném kontaktu a móda je prostředek, který jim to umožní. A může to jít i bez neudržitelné spotřeby. 

WeDress nezprostředkovává pouze módní kousky, ale vytváří životní styl a je plný emocí.

Jasmin založila WeDress týdny před prvním lockdownem. „Jsi zakladatelka s vizí a problém, který chceš vyřešit, je pryč. Všichni sedíme doma v našich teplácích a děláme jógu a kdo ví co ještě”.

Proto v té době přestala pracovat na produktu samotném a více se soustředila na růst komunity žen. Vždyť WeDress je přeci jen digitální platforma s přímým dopadem na komunitu a výměnu tváří v tvář.

Jak vlastně takové půjčení funguje a jaká rizika s sebou nese?

„Všichni jistě známe ten pocit, když se nám půjčená věc vrátí ve špatném stavu. Takže ano, lidé se bojí, ale já sama jsem teď ráda, když mi někdo tuto otázku položí. Naše pravidla a podmínky chrání všechny půjčující a naše komunita žen je velmi důvěryhodná. 

Jsme digitální start-up, ale když na to přijde, jsme business o lidech. Naše zákaznice se potkávají tváří v tvář, aby si své kousky předaly. Není to jako když si půjčíte skútr a na konci je vám jedno, kam ho odhodíte. S námi potkáte osobu, od které si kousky půjčujete. Samozřejmě, že nehoda se může stát vždy. Ale proč už dopředu přemýšlet o tom, co všechno se může a nemusí stát a nedopřát si potěšení z toho, že jsem zkusila něco nového. 

Jinak je to velmi jednoduché: vybereš si zajímavý kousek, dohodneš schůzku - dorazíš ideálně na kole a použiješ obaly, které už jsi měla doma. Sama si půjčuji i pronajímám a osobně jsem nikdy neměla špatnou zkušenost. Je to hodně o změně našeho myšlení a pak také našem vztahu k riziku. Jsme digitální platforma s důvěryhodnou komunitou, která se setkává tváří v tvář. Není to skvělé?”

Jasminin vztah k módě jde hodně do hloubky, není povrchní. Sama si snad jen přeje, aby svému vnitřnímu hlasu naslouchala trochu dříve. Opravdu nepotřebuješ rychlou módu, aby tě rozptylovala. Její nejoblíbenější položkou z šatníku jsou šaty. „Pěkné šaty toho pro tebe vykouzlí hodně a i když nejsi v módě kreativní, je jednoduché si správně vybrat a nastylizovat je,” vysvětluje Jasmin. 

Nepotřebuješ se nechat rozptylovat rychlou módou.

Jasmin, cítíš se úspěšná?

„Ano cítím. Ale abych byla upřímná, z obchodního pohledu zatím nedosahujeme žádných velkých čísel. I proto jsem se snažila najít jiné faktory úspěchu, protože i to, že se vyvíjíme, učíme se a rosteme, považuji za úspěch. Úspěch je schopnost pochopit, že se v čase potřebuješ změnit. Pro mě je to schopnost vzdát se svého ega. V tom momentě se staneš opravdu úspěšným, protože to není jen o penězích, ale o šíření důležité myšlenky.”


Previous
Previous

Romy a Ilya: Život je o přidávání barev

Next
Next

Camilla Cecilia: Pojďme objímat více ostatní i sami sebe