Romy a Ilya: Život je o přidávání barev

Studio ROOF bylo založeno v Amsterdamu před 17 lety Romy (53) a Ilyou (54). Navrhují nástěnné objekty, které podněcují fantazii. Jejich umění je vyrobeno z recyklovaného kartonu a potištěno rostlinnými inkousty. Tvůrčí duo miluje umění, přírodu a filozofii.

studioroof.com

instagram.com/studioroof

Během pandemie jsem se přistihla, že chci do našeho bytu pořídit barevnější věci. Najednou pro mě začal náš střízlivý a prostý interiér blednout stejně rychle, jak rychle se svět nořil do dlouhých lockdown měsíců. Měla jsem pocit, že s mojí nemožností vyjádřit se ve vnějším světě rostla úměrně moje touha po vyjádření mezi našimi čtyřmi stěnami. Toužila jsem zažít čistou radost z života v barvách – potěšit své oči, svoji duši a cítit se lépe.

Je všeobecně známo, že barvy v interiérech mají obrovskou moc ovlivnit náladu člověka. Interiéry jsou také naše nitro. Poslouchala jsem tedy své vnitřní já a přitom jsem měla oči otevřené. Nedlouho poté jsem v lovaňském květinovém studiu zahlédla barevný designový kousek od Studio ROOF. Seděl tam – ten modro-zeleno-fialovo-růžovo-červený majestátní rajský pták, kterého jsem si okamžitě představila ve své zelené oáze filodendronů. Letěl se mnou domů a později jsem z křesla své džungle napsala kreativní ředitelce Romy, zvědavá na jejich příběh.

„V centru kreativního studia stojí od začátku naše tři děti.“

Studio ROOF založili Ilya a Romy před 17 lety. Na začátku příběhu stál velký bílý kartonový domeček pro jejich tři děti. „Myšlenkou bylo vytvořit designový předmět, který ponechá prostor fantazii našich dětí – aby mohly být pánem svého vlastního domu a vyzdobit jej tak, jak chtějí. Zatímco rodiče se většinou nemohou dočkat, až uklidí pokoj a večer rychle nacpou všechny rozházené hračky do domu, my jsme chtěli prostor využít,“ usmívá se Romy při vzpomínce, jak to všechno začalo. Od prvních dní až dodnes jsou jejich děti v centru kreativního studia.

„Život je pro mě o přidávání barev,“ zamýšlí se Romy nad otázkou, co ji fascinuje na barvách v umění a interiérech. Je velmi citlivá na barvy obecně a nedokáže vysvětlit proč. „Je to prostě fakt," dodává.

„Nevěřím, že hravost s dospělostí končí."

„Nevěřím v dělení z hlediska věku a nevěřím, že hravost končí s dospělostí,“ říká Romy, když se jí ptám, zda by představivost měla mít své místo i v životě dospělých. A že je to pravda vidím jasně u sebe, můj rajský pták mě najednou přiměl přemýšlet o našem bytě jako o dobrodružné džungli.

Velkou inspirací je pro kreativní duo příroda. „Máme chatku na jihu Francie, která je opravdu izolovaná, nemá tekoucí vodu ani elektřinu. Pravidelně se tam jezdíme nabíjet a nabírat novou inspiraci. Také naše děti vyrostly s tímto konceptem: když chtějí světlo, musí si zapálit svíčku, když si chtějí uvařit, musí rozdělat oheň a nabrat vodu ze studny. Považuji to za velmi obohacující zkušenost,“ vysvětluje Romy.

„Sociální aspekt podnikání je pro nás důležitý, protože studio je velmi osobním projektem a může fungovat jen tehdy, když je v souladu s naším osobním přesvědčením.“

 

Když si prohlížím jejich kreativní návrhy, vidím přírodu všude: květiny, motýly, brouky i vánoční stromeček, který by mohl být perfektní udržitelný strom pro naši rodinu, protože neradi kupujeme „ten pravý“. Jak je vlastně udržitelnost začleněna do jejich práce? Velmi, říká Romy.

„Karton, který používáme, je recyklovaný, nový je pouze papír vrchní vrstvy. Tiskneme inkoustem na rostlinné bázi. Vysazujeme stromy — u každého návrhu je každý rok zasazen jeden strom prostřednictvím holandské nadace a my dáváme 5 % z vašich vánočních zisků indické charitě. Sociální aspekt podnikání je pro nás důležitý, protože studio je velmi osobním projektem a může fungovat jen tehdy, když je v souladu s naším osobním přesvědčením.“

Zajímalo by mě, jestli můžeme jejich návrhy vidět na některých veřejných místech? „Vím, že někdy naše designy najdete jako dekorace například v bance. Doufám, že naše nová značka Atelier TOIT, která se zaměřuje na unikátní a ručně vyráběné dřevěné kousky, bude zdobit hotely, restaurace a nemocnice. Tyto kousky jsou opravdu unikátní."

"Úspěch znamená svobodu."

Na konci našeho rozhovoru jsem Romy položila otázku, kterou v NIKA magazínu klademe nejraději: „Co pro tebe znamená úspěch?“ Její upřímná odpověď mě dojala:

„Úspěch znamená svobodu. Mohu říci, že se cítím velmi požehnána, že mohu dělat to, co dělám. Tvořit, pracovat s inspirativními lidmi, být ve spojení s různými generacemi, vytvářet návrhy, které jsou oceňovány a nacházejí si cestu do lidských domovů a že se tím můžeme živit. To je obrovská svoboda a jsem si toho dobře vědoma.“

Fotografie ©Studio ROOF

Previous
Previous

Johannes Münsch: Nedáváme věcem dostatek času

Next
Next

WeDress Collective: Nepotřebuješ se nechat rozptylovat rychlou módou