Johannes Münsch: Nedáváme věcem dostatek času

Johannes vystudoval architekturu a založil upcycling studio —> žije ve 400 let starém domě kousek za Innsbruckem -> upcycluje budovy, nechtěné věci, ale i místa ✗ odpad se stal jeho vášní

upcycling studio

upcycling studio Instagram

Johannes je architekt a zakladatel upcycling studia. I když jsme se nikdy předtím nepotkali, mluvit s ním bylo jako povídat si s blízkým přítelem. Okamžitě jsem se stala součástí jeho světa designu, vášně pro všechno staré a touhy dávat věcem hodnotu, kterou si zaslouží. Johannes žije kousek za Innsbruckem ve 400 let starém domě. Během našeho rozhovoru musel vyběhnout ven a podívat se, co dělá jeřáb u domu souseda. Zajímá ho, jak věci fungují. 

Johannes není typickým architektem. Sice vystudoval architekturu, pracoval pro velké společnosti s významnými klienty a trávil hodiny v kanceláři, ale to vše proto, aby si uvědomil, že chce jít svojí vlastní cestou. 

„Po škole jsem začal pracovat ve starém kulturním domě v Innsbrucku. Šlo o opravdu hodně starou budovu a myslím si, že právě ona mě ovlivnila. Viděl jsem, s jakým nadšením tam pracují mladí lidé a chtěl jsem dělat věci jinak. Teď mám svoje vlastní studio. Pořád navrhuji domy a rekonstrukce starých domů, ale dnes mám u každého projektu na prvním místě udržitelnost,” vysvětluje Johannes. 

Když se ptám, jestli lidé o udržitelnosti více přemýšlejí, říká, že rozhodně ti, co jej kontaktují. „Tady v Rakousku si lidé mohou udržitelnost dovolit, mají prostředky na dražší materiály a nové technologie. Což je naprostý protiklad k mé poslední návštěvě Afriky, kde nikdo nemá ponětí o tom, co to ta udržitelnost je. Pro lidi tam je hodně obtížné si vydělat na život, dosáhnout na příjem, který jim zajistí bezpečí,” dodává Johannes. 

„U každého projektu mám na prvním místě udržitelnost.”

Jeho práce rozhodně není jen o drahých materiálech a nových technologiích. Upcycluje budovy, nechtěné věci, ale i místa. Někoho odpad se stal jeho vášní. Upcycling pro něj znamená dát věcem větší hodnotu, než měly předtím. 

„Podívej se na tuhle starou knihu, jestli ji vyhodím, její hodnota je jen papír, ale pokud si ji dám do knihovny nebo ji nabídnu antikvariátu, její hodnota vzroste. Nebo moje staré auto, pokud se ho zbavím, jeho hodnota je jen železo a ocel, ale budu-li se o něj starat, čistit jej a užívat jej, jeho hodnota poroste.”

Johannes věří, že všechny produkty, a je jedno jestli je to kniha, auto nebo dům, bez údržby a péče dlouho nevydrží. Ukážeme-li, že nám věci nejsou lhostejné tím, že umyjeme okna, zbrousíme podlahy či vymalujeme stěny, budou tu s námi opravdu dlouho. Říká vám něco ‘vintage faktor’? Tento pojem znamená, že hodnota produktu klesá a klesá, až dojde do bodu, kde se produkt stává vintage a jeho hodnota začíná opět růst. ‘Vintage faktor’ je zcela mimo naši kontrolu a možná i proto bychom měli věcem dávat více času. 

Pokud chceme vidět změnu, tak ji nejdřív musíme sami žít.”

Posledních 20 let pro mě bylo neuvěřitelně rychlých. Dělali jsme rychlá rozhodnutí a bez přemýšlení a jakéhokoliv srovnání jsme se zbavili dobrých věcí. A stále si myslíme, že potřebujeme více, že kvalitní design musí být drahý a nový. Změnit naše myšlení bude trvat roky. Ale pokud chceme vidět změnu, tak ji nejdřív musíme sami žít a ne se snažit měnit naše životy.”

I proto se Johannes přestěhoval z Innsbrucku na vesnici a stále řídí své staré auto. V jednu dobu dokonce nepoužíval počítač a při jednodušších návrzích si vystačil pouze s papírem a tužkou.

Když Johannes vyrůstal, pracoval na mnoha projektech se svým otcem, elektrickým inženýrem. Po škole strávil nějaký čas v truhlárně a s jeho strýcem spravoval auta. „Musíš se zajímat, protože když se zajímáš, tak se učíš. A já se vždycky zajímal.”

Musíš se zajímat, protože když se zajímáš, tak se učíš. A já se vždycky zajímal.”

Od té doby Johannes upcycloval mnoho různých míst a věcí - bary, restaurace, festivaly, eventy, hotely i obchody. Spolupracoval s Netflixem, upcycloval Patagonia obchod v Innsbrucku, v Německu navrhl hotel v korunách stromů a dokonce se mu podařilo upcyclovovat i celou továrnu vyrábějící brýle značky Rolf. Se snowboardovou společností Burton pak hledal řešení k jejich problému s plastem. 

Upcyclovaný meeting room firmy Rolf

Johannes ve svém domě hostí i nejrůznější workshopy. Během jednoho z nich měl ve svém domě přes 20 lidí, se kterými upcycloval staré horské vybavení. Zajímá mě, který z jeho projektů byl zvláštní, jiný od těch ostatních? „Každý projekt je tak trochu divný, ale na konci ten nejhezčí. V Idriji, slovinském těžebním městě, jsem vytvořil kulturní platformu pro setkávání místních, sousedů i zástupců města. Potkal jsem skvělé lidi, poznal krásnou přírodu a zažil skvělou atmosféru. Do opuštěné těžební oblasti se podařilo vrátit život.” 

Ale ani Johannesovy začátky s upcyclingem se neobešly bez velkých výzev a chyb. V jeden moment vlastnil plochu velikosti 300m2 plnou odpadu, který měl nulovou hodnotu. „To nebyl upcyling, stal se ze mě ‘manažer přes odpad’! Tímhle způsobem lze celkem jednoduše zbankrotovat. Musel jsem platit nájem a energie, takhle jsem dál fungovat nemohl.” Dnes pro Johannese projekt začíná příchodem klienta, který má předmět, na kterém chce pracovat.

To nebyl upcyling, stal se ze mě ‘manažer přes odpad’! Tímhle způsobem lze celkem jednoduše zbankrotovat.”

18 000 plastových kelímků

18 000 plastových kelímků

Jaký předmět je vhodný k upcyclingu? „Upcycling dává smysl u věcí, které dobře fungovaly již během jejich prvního života. Levný produkt, který nikdy nesloužil, nebude ani dobrým vintage produktem.”

Při upcyclingu hrají velkou roli emoce. Máme tendence dávat věcem hodnotu v eurech. Zešílíme, pokud budeme přemýšlet jen takhle. Věci můžeš obdivovat čistě pro jejich krásu a protože pro tebe něco znamenají,” dodává Johannes. 

Svůj styl života sdílí Johannes nejen svojí prací, workshopy, přednáškami, ale i skrze platformu workaway. Když jsme spolu mluvili, byl u něj i s rodinou kamarád Martin, upcycle designér osvětlení z Berlína. „Mým cílem není upcyclovat pouze domy a věci, ale i celou společnost.”

Mým cílem není upcyclovat pouze domy a věci, ale i celou společnost.”

Přírodní filmový festival Innsbruck

Upcycling kompletně nevyřeší náš problém se zdroji. Ale změna v myšlení, že to, co již bylo jednou vyprodukováno, nemusí být vyrobeno znovu, je klíčová. 

Ještě před deseti lety to bylo lidem úplně jedno, potom to bylo trendy a teď je to mainstream. Upcycling nikdy nebude mainstraimem v tom pravém slova smyslu, ale jeho myšlenka je mezi lidmi stále rozšířenější.”

All photos ©Upcycling Studio


Previous
Previous

Gabriel a Magdalena: Naše město se stalo plátnem, na které byl namalován příběh

Next
Next

Romy a Ilya: Život je o přidávání barev